99 745
57 332
137 370
440 843

Korsdal prJondal-UVANLIG+funnsted av brev fra ca.1207!!

Annonse nr: 3964590
Det eldste bevarte, originale brev på norsk språk er en litenSe de eldste navn og gårdsnavn i Hardanger i min beskrivelse!Det eldste Norske pergament skriv=funnet i KORSDALEN- LES!!!

Ingen utgiver - Stemplet JONDAL 1913

Av Mattias Tveitane

1293

Det eldste bevarte, originale brev på norsk språk er en liten, udatert skinnlapp fra en av de mange lokale småkongene først på 1200-tallet: den østlandske baglerkongen Filip. Det må være skrevet en gang etter 1207, da han fikk kongsnavn, og er stilet til «Mossedølene», dvs. bøndene i det nåværende Hobøl i Østfold. Som storparten av våre middelalderbrev befinner også dette seg i Riksarkivet i Oslo.

Den nest største samlingen av norske middelalderbrev (riktignok bare en brøkdel av Riksarkivets) finnes ved Universitetsbiblioteket i Bergen. Vårt eldste brev er omkring 80 år yngre enn Riksarkivets eldste – men til gjengjeld er vårt et stort og staselig og på flere måter merkelig dokument. Dette brev ble gjort og gitt på Aga tirsdagen etter Trinitatis messe (nå: Trefoldighets søndag) i det 14. regjeringsåret til vår vyrdelige herre kong Eirik og hertug Håkon. Anno Domini 1293″. I året 1293 falt denne tirsdagen på 26. mai, etter vår kalender. Her kunngjør Sigurd lagmann og 3 vitner: Torolf på Jåstad, Peter på Spånheim og Jon prest, et forlik mellom bøndene på Indre og Ytre Bleie i Ullensvang. Det dreier seg for det første om gjerdehold: «Mannen på Ytre Bleie skal holde grind for Skipavik-leet fra Hallvardmesseaftan (14. mai)», og «ikke la smalen sin gå på den andres bø etter den tid». Til gjengjeld skal mannen på Indre Bleie «ikke la sine naut beite nedom Foldalsgata». Videre er der avtale om fordeling av fattigpleie eller «legd», og om at Indre Bleie skal få ha to «mølleplasser» ved elva, «og veg til dem. Men om kalvene og om brua ville de ikke avgjøre noe». Har dette forholdet vært ugreit – eller kanskje så ubetydelig at det ikke var noe å bry seg med ?

Brevet forteller en god del om gardsdrift og bygdeliv på slutten av 1200-tallet. Her er også mange opplysninger om navn og navneskikk i Hardanger på denne tid – både gardsnavn og personnavn:

'

Ketill på Lutsand, Askell og Åsolf, Andres på Mokastad, Kolbein på Lutro, Brynjolf på Leikvin (Lekve), Aslak på Sekse og Orem på Lillurdum (Velure).

Dokumentet er utført på en spesiell, forseggjort måte, som vi av og til finner i middelalderbrev. Den øverste kanten er skåret ut i en bølgelinje, der vi ser spor av noen store bokstaver: CIROGRAFA – et gresk ord som rett og slett betyr «hand-skrift». Brevet har vært utført i to nøyaktig likelydende eksemplarer på et og samme pergamentblad – og dernest er de to skåret fra hverandre langs denne bølgelinjen. Det ville da kunne tjene som dokumentasjon eller «jartegn» (Som det kalles på gammelnorsk) for at brevet er «ekte», når de to delene passer nøyaktig sammen. I dette tilfellet må vi tenke oss at de to partene i forliket fikk hver sin del av brevet.

Da dette diplomet kom inn til Bergens Museum omkring 1825, hadde det vært på vandring i mer enn 500 år. Et par små notiser viser noe av den vegen det har vandret. På baksiden av det leser vi: «Jeg vilde have dette brev Johannes Larsen Berge på Brathabøe i Jondall – om I kan undvære det»

. Så har vi et notat i vår manuskriptsamling som forteller at brevet er

«fundet paa en Gaard i Korsdalen

i Strandebarm (dvs. Jondal) af herr Lieutenant Undahl».

(Artikkelen har tidligere stått på trykk i Bergens Tidende 3. januar 1981. Da med tittel; Hardanger i 1293

Hei Hyggelig med vinnerbud fra deg igjen! SEND MEG EN E-POST NÅR BETALING ER UTFØRT. Vennligst husk ditt ALIAS og GiBud's ID-nr. på betalingsgiro. NB! Kort sendes deg ca. 1 uke fra betaling er registrert på konto 97102318475.. Jeg sender samlet når du vinner flere auksjoner. Samlerhilsen NilsPostkort
Objektets tilstand
kr 25,00
Utropspriskr 100,00
100
Startet14.05.2022 15:04:12
Sluttet29.05.2022 20:02:00
Solgt forkr 760,00
760

Annonse vist111 ganger
Referanse nr/#3249
Annonse nr: 3964590
Høyeste Budgiver GullogSølvMannen (945)  Se budgivers karakterbok
GullogSølvMannenkr 760,00 (Autobud)27.05.2022 23:24:21
snøkr 710,0027.05.2022 23:24:21
GullogSølvMannenkr 660,00 (Autobud)27.05.2022 23:23:48
snøkr 610,0027.05.2022 23:23:48
GullogSølvMannenkr 560,00 (Autobud)27.05.2022 23:23:24
snøkr 510,0027.05.2022 23:23:24
GullogSølvMannenkr 485,00 (Autobud)16.05.2022 23:11:12
nøkkelostkr 460,0016.05.2022 23:11:12
GullogSølvMannenkr 425,0016.05.2022 19:20:23
snøkr 400,00 (Autobud)16.05.2022 19:20:23
snøkr 325,0016.05.2022 18:33:30
GullogSølvMannenkr 300,00 (Autobud)16.05.2022 18:33:30
GullogSølvMannenkr 275,00 (Autobud)16.05.2022 18:32:31
snøkr 250,0016.05.2022 18:32:31
GullogSølvMannenkr 100,0014.05.2022 22:19:37
Selger:  nilspostkort

Medlem siden: 02.05.2015
Sted: Nesttun
Karakterer (1021)